Zadano mi pytanie, czy opłaca się dołożyć pieniędzy do zakupu monitora podświetlanego LED z uwagi na mniejszy pobór prądu tego rozwiązania.
Cóż, wiadomo, że monitor kupuje się na wiele lat, i nawet pobieżnie patrząc – wyższy koszt zakupu monitora LED zwróci się na pewno. Ale w jakim czasie ?
Odpowiedź ściśle zależy od tego, ile godzin dziennie monitor „świeci”.
Jeśli Twój monitor kupiłeś nowy, to sprawdź, czy w menu podana jest informacja ile godzin działa podświetlenie. Chodzi o wartość „Backlight hours”. Przypomnij sobie kiedy monitor został kupiony i zmierz jego średni pobór mocy. Wtedy łatwo obliczysz ile średnio godzin dziennie korzystasz z monitora – a więc ile rocznie zużyjesz prądu.
Średni czas pracy znacznie trudniej ustalić, gdy monitor nie zlicza swego uptime-u. Wtedy należy przyjąć, że czas pracy monitora = czas pracy komputera. W Windows bardzo łatwo dowiedzieć się, od ilu godzin jest włączony komputer. Widać to w menadżerze zadań.
No ale powyżej widać tylko czas od ostatniego włączenia/restartu. Przydały by się dane statystyczne z wielu dni. W tym celu najbardziej oczywistym rozwiązaniem jest odczyt z Dziennika systemu Windows. A całą brudną robotę związaną ze zliczeniem danych wykona za Ciebie program WinAudit dostępny na stronie http://pxserver.com/WinAudit.htm.
Po uruchomieniu WinAudit-a wyszukaj pozycję System Availability lub Total Uptime i dowiesz się dokładnie ile godzin średnio dziennie jest włączony komputer. Dane tam pokazane są obliczane na podstawie Dziennika systemu, a więc najczęściej dotyczą kilku ostatnich miesięcy. Tę datę też widać – w pozycji Data Start.