Kiedy zaczęła się wojna na Ukrainie? Dla mnie w czerwcu 2021 roku

Wojna trwa już półtorej roku. Naoglądaliśmy się tyle cierpienia naszych sąsiadów, że trudno znieść.

W pierwszych miesiącach wojny obawialiśmy się, że Rosja tuż, tuż – jeszcze przyjdzie jej do głowy zaatakować Polskę.

W kolejnych miesiącach braliśmy poważnie pod uwagę ataki sabotażowe. Na sale gimnastyczne z uchodźcami albo na infrastrukturę cyfrową.

I w zasadzie spełniło się tylko to ostatnie i to słabo. Okazało się, że jedyne na co stać Rosję względem nas to atak w domenie cyfrowej. I to w postaci żałosnego trollingu, prymitywnej propagandy.

Ale widzę że i z drugiej strony nie brakło przygotowania w domenie informacyjnej.

W roku 2001 wykupiłem domenę ua.pl. Opisałem to na blogu w roku 2011:

Chętni na domenę zgłaszali się co kilka lat, ale zawsze cenę uznawali za zaporową. Aż do czerwca 2021 roku, kiedy w ciągu kilku dni zawarłem transakcję.

Nowy właściciel prowadził wówczas na Facebooku profil 4ua.pl i stronę www pod takim adresem. Doradzał Ukraińcom jak sobie poradzić w Polsce. Miał ciekawe logo 4ua.pl i dwa pamperki w kolorach narodowych flag Polski i Ukrainy podające sobie ręce. Nie mogę tego logo już odnaleźć. Podobne poniżej:

Teraz widzę, że domena 4ua.pl została zarejestrowana 19 maja 2023. Można domniemywać, że została zarejestrowana 19 maja 2021 r i opłacona na 2 lata a po wygaśnięciu przechwycił ją bot.

Pod adresem ua.pl mamy teraz prawilny serwis pomagający uchodźcom na terenie Polski. Właściciel się nie ujawnia.

Jarosław Wolski wspominał w materiałach na Youtube, że już latem 2021 roku „swoi” wiedzieli, że wojna wybuchnie. W środowisku OSINT pojawiło się wiele ofert pracy w kontekście przetwarzania danych wywiadowczych.

Wiele wskazuje, że ua.pl to delikatne „opiekuńcze” działanie służb specjalnych nad uchodźcami. Ciekawe ile jeszcze takich delikatnych działań jest wokół nas. Bo że żyjemy w informacyjnej bańce proukraińskiej – nie ulega wątpliwości. I bardzo dobrze.

Natomiast jeśli zajrzy się na Telegram i rosyjskie kanały o wojnie – widać że bańka informacyjna po drugiej stronie frontu jest równie duża.

Na szczęście wojna przybrała teraz formę wojny gospodarek. Więc zachód pięknie Rosję przewróci.

I tak trzymać!

Dodaj komentarz