Windows – Fałszowanie / podstawianie sterownika sprzętu

Czasami nie udaje się znaleźć sterownika do sprzętu, mi przydarzyło się to z notebookiem HP Pavilion dv6700 i jego kartą muzyczną ConexantHDAudio 221. Potrzebowałem sterownika do Windows XP. Jak się okazało – taki sterownik nie istnieje.

Znalazłem jednak informację, że ten sam chip główny jest stosowany w karcie muzycznej Hermosa High Definition Audio Device – także montowanej w notebookach. Pobrałem do niej sterownik dla Windows XP i postanowiłem przerobić tak, aby został zaakceptowany dla karty ConexantHDAudio 221.

W pierwszej kolejności należy ustalić, jak urządzenie „przedstawia się” systemowi operacyjnemu. Niestety nie wykonałem wtedy odpowiedniego screena, ale to nie jest trudne. W menadżerze urządzeń kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzeniu, któremu chcesz podmienić sterownik. Wybierz Właściwości -> karta Szczegóły -> Właściwość: Identyfikatory sprzętu. poniższy screen nie jest odpowiedni dla ConexantHDAudio 221 ale pokazuje dokładnie o jakie wartości chodzi:

Następnie otwarłem plik WiSVHe5.inf z pakietu sterownika Hermosa High Definition Audio Device. W pliku tym, w sekcji [Conexant] znajduje się informacja dla jakich urządzeń jest odpowiedni ten sterownik. Oryginalne wpisy wyglądały tak:

dodałem kolejny:

po tej operacji sterownik został bez problemu zaakceptowany, karta gra do dziś aż miło 😉

Warto też odnotować, że korzystając ze stringu:

%HdAudioFunctionDriver.Hermosa5051.DeviceDesc% = HdAudModel,HDAUDIO\FUNC_01&VEN_14F1&DEV_5051&SUBSYS_103C30CF

można szukać dość skutecznie sterownika w … google.

Dodaj komentarz