Najlepsze, najwyższej jakości oprogramowanie dla Windows. Bezpłatne oraz Open Source.

Bardzo często szukam klientom programów, które poprawią efektywność ich pracy. Poniżej prezentuję te, które szczerze polecam. Jest tego ogromna ilość, dlatego będę tę stronę sukcesywnie rozbudowywał. Zapraszam do systematycznych odwiedzin. Wymieniam tylko programy dostępne bez opłat. Wszelkiego rodzaju Freeware, OpenSource lub cardware.

AdwCleaner – malutki programik wyszukujący na dysku różne toolbary i wyświetlacze reklam dodawane do innych programów oraz funkcje podmieniające strony główne przeglądarki WWW. Ciekawą, nieprzetestowaną opcją tego programu jest modyfikacja pliku hosts w taki sposób, aby komputer nie mógł uzyskać połączenia ze stronami oferującymi adware.

CCleaner – znakomity program sprzątający system Windows. Np. menu kontekstowe w którym po odinstalowaniu jakiegoś softu zostały niedziałające pozycje.

Soluto – program który między innymi pokazuje dokładnie co i jak długo uruchamia się razem z Windowsem. Pomaga to znaleźć przyczyny opóźniające ten proces.

Greenshot – niezwykle wygodne i proste w użyciu narzędzie do wykonywania screenshotów i zarządzania nimi. Można np. jednym kliknięciem myszy wysłać screenshota mailem lub na ftp.

AutoHotKey – Mega narzędzie pozwalające pisać skrypty automatyzujące pracę w Windows. Następca AutoIt. Nie powinienem streszczać, co autohotkey potrafi, bo on potrafi wszystko. Każdy informatyk powinien zapoznać się z jego możliwościami. Dodam tylko, że oprócz wywoływania makropoleceń autohotkey pozwala też na dowolne remapowanie klawiatury.

Cobian Backup – dobry bezpłatny program do wykonywania backupów plików – nie ma jednak startu do Ferro Backup.

CrystalDiskInfo – Program informujący o parametrach dysków w systemie i stanie S.M.A.R.T.

CrystalDiskMark – Benchmark dysków twardych i pamięci przenośnych.

Ferro Backup System – W pełni profesjonalny, z najwyższej półki program do backupu. Wersja na 2 stanowiska jest bezpłatna a na większą ilość stanowisk w bardzo przystępnych cenach. W mojej firmie Ferro opiekuje się danymi z ponad 40 komputerów PC i MAC i zapewnia mi o wiele spokojniejszy sen.

Everything – Wyszukiwarka plików na dysku. Ale jaka! W jednej z recenzji tego programu znalazłem określenie „absurdalnie szybka” i całkowicie się z tym zgadzam. Przykładowo: mam na dyskach niecałe 4,6 miliona plików. Wpisując nazwę pliku wyniki są podawane… natychmiast.

Truecrypt – Pozwala tworzyć zaszyfrowane kontenery, w których można przechowywać pliki, a kontenery te montować w systemie jako dyski. Potrafi też szyfrować całe partycje i dyski, także te, z których bootować ma się system operacyjny.

AxCrypt – Pozwala na zaszyfrowanie pojedynczych plików w celu np. bezpiecznego przesłania e-mailem. Można taki zaszyfrowany plik zapisać jako samowyodrębniający się plik exe.

AtNotes – program do umieszczania na ekranie kolorowych karteczek niezapominajek.

Odkurzacz – program automatycznie wyszukujący i usuwający z dysku niepotrzebne pliki: dll, tymczasowe, czy po prostu nieużywane na przykład chińską wersję językową programu, który używasz

Md5Checker – Łatwy w obsłudze, szybki generator skrótów Md5 da Ci pewność, że pliki np. w backupie nie uległy uszkodzeniu. Stabilnie obsługuje do 1.500.000 plików, tzn 750.000 plików backupu + 750.000 plików z zapisaną sumą kontrolną MD5. Wielkość plików przeliczanych nie robi na nim żadnego wrażenia.

Duplicate Cleaner – program wyszukujący duplikaty plików na dyskach. Oprócz kopii binarnych potrafi też znaleźć duplikaty zdjęć, nawet gdy występują w różnych formatach. Niestety wersja bezpłatna tego programu posiada wbudowane bugi, które powodują, że przeszukiwanie zbiorów większych niż ok. 20.000 plików zazwyczaj powoduje błędy uniemożliwiające deduplikację.

dupeGuru – poszukuje duplikatów zdjęć, potrafi to też robić z plikami muzycznymi. Oczywiście na podstawie zawartości pliku, dlatego program jest na tyle wyjątkowy by trafić na tę listę 🙂

Path Scanner – błyskawicznie odnajduje za długie nazwy plików, które mogą sprawiać problemy przy kopiowaniu na inne partycje (NTFS pozwala na maks. 255 znaków nazwy pliku łącznie ze ścieżką i rozszerzeniem) bardzo przydatne narzędzie przy preparowaniu backupów

LibreOffice – kontynuator projektu OpenOffice. Każdej firmie, która używa pirackiego zestawu MS Office doradzam przejście na ten pakiet.

SlimDrivers Free – program uaktualniający sterowniki

Xirrus wifi inspector – inspekcja sieci WiFi

Disk2vhd – wirtualizacja komputerów

VMWare Player – menadżer systemów wirtualnych

Process Monitor Buddy – watchdog dla procesów w Windows

Piriform Speccy – Diagnostyka

PingPlotter – Ping w wersji graficznej

AppCrashView – Analizator przyczyn bluescrennów w XP i Win7

Unlocker – Pokazuje która aplikacja w systemie blokuje plik co uniemożliwia np. jego skasowanie, zmianę nazwy lub przesunięcie.

http://www.gfi.com/blog/101-free-admin-tools/ – warty odwiedzenia adres

 

Multimedia

AIMP – Odtwarzacz wszelkiego formatu plików muzycznych.

XnView – świetna, lekka przeglądarka multimediów. Pozwala na pisanie skryptów masowych działań, np. masowej zmiany współczynnika kompresji, obracania czy zmiany rozdzielczości.

Format Factory – łatwy w obsłudze konwerter pomiędzy formatami video. Pozwala też w prosty sposób zgrać płytę DVD do pliku.

FLAC – Mój ulubiony format plików muzycznych. Bezstratne kodowanie dźwięku i wolna licencja.

Internet

Filezilla – wypasiony klient ftp. Szczególnie rozpieszcza mnie funkcja nawigacji synchronicznej. Gdy na ftp wejdziesz w katalog public_html to jeśli w drugim panelu (na dysku lokalnym) masz katalog public_html – filezilla automatycznie przejdzie do niego. Właśnie takie drobiazgi czynią życie znośnym 🙂

TheBat – od lat mój ulubiony klient poczty elektronicznej/ Wyposażony w taką ilość funkcji, której nigdy nie aplikuje się normalnym ludziom.

Mozilla Thunderbird – klient poczty elektronicznej
polecam wtyczkę Google Contacts pozwalającą synchronizować kontakty Thunderbirda z tymi z Gmaila
natomiast program MozBackup pozwoli łatwo zmigrować instancję Thunderbirda na inny/nowy komputer. Warto wspomnieć, że wspiera on też Firefoxa i sporo innych programów.

Firefox  ESR czyli Extended Support Release. To trochę inaczej traktowana linia rozwoju Firefoxa. Priorytetem jest tu stabilność. Cykl rozwojowy wynosi 54 tygodnie zamiast 6. Tak więc, jeśli częste aktualizacje Firefoxa i problemy z tym związane Cię denerwują – to wersja dla Ciebie. Dystrybucja doskonała dla firm i organizacji, które nie gonią za nowościami a priorytetem jest niezawodność.

Przeglądarka internetowa Mozilla Firefox z wtyczkami:
Adblock Plus – blokuje reklamy. Klasyk nad klasyki.
Add to Search Bar – w banalnie prosty sposób pozwala dla każdej strony posiadającej wyszukiwarkę  stworzyć wtyczkę Searchplugins w Firefoxie.
Autocopy – Każdy zaznaczony fragment tekstu kopiuje automatycznie do schowka
Awesome screenshot: Capture and Annotate – Pozwala zapisać całą, nawet bardzo długą stronę do pliku graficznego.
Cookies manager+ – pozwala edytować parametry ciasteczek. Pozwala to oszukać większość serwisów tak, aby przykładowo wylogowywały nas po roku zamiast po tygodniu.
DownloadHelper – klasyk nad klasyki, pozwala zapisywać na dysku oglądane strumieniowo wideo np. z serwisu Youtube
Download Manager Tweak – użyteczny dodatek pozwalający otwierać okno pobieranych plików jako kartę przeglądarki zamiast jako osobne okienko (można mu to ustawić w konfiguracji).
HostAdmin – dla webmasterów. Po przeniesieniu domeny na serwer z innym IP, informacja ta propaguje się wśród serwerów DNS około doby. Ten dodatek w bardzo łatwy sposób pozwala z poziomu Firefoxa edytować plik hosts w twoim systemie operacyjnym. Dzięki niemu w dowolnym momencie możesz skojarzyć nazwę domeny z numerem IP. Możesz to zrobić także PRZED migracją na nową maszynę, wszystko na niej przygotować i dopiero wówczas zmienić IP w publicznym wpisie DNS. Drobna uwaga: aby Firefox mógł modyfikować plik hosts w Windows 7 należy odpalić CMD.EXE z prawami administratora i wydać polecenie: cacls %windir%/system32/drivers/etc/hosts /E /G „Nazwa_Uzytkownika”:W
Httpfox – pozwala w wygodny sposób podglądać transmisję http
Flagfox – po prawej stronie URL wyświetla flagę państwa gdzie hostowany jest serwer. W menu podręcznym tej ikonki jest kilka narzędzi np. Ping, Whois.
Table tools – absolutna rewelacja. Bardzo często webmasterzy prezentują ciekawe dane w tabelach, lecz nie wbudowują w nie możliwości sortowania lub filtrowania. Ta wtyczka pozwala sortować i filtrować statyczne tabele na wiele sposobów.
Mozilla Archive Format – pozwala zarchiwizować stronę WWW w jednym pliku (razem z obrazkami, wideo, skryptami, stylami itp. ) w formacie MAFF (otwarty format Mozilli) lub MHTML (standaryzowany przez Internet Explorera).
YouTube Center – bardzo wartościowa wtyczka pozwalające na zmianę mnóstwa parametrów dotyczących wyświetlania serwisu YouTube. Uwaga: ustawienia wtyczki nie są widoczne w menu Firefoxa, tylko po kliknięciu w ikonę ustawień na stronie YouTube. Przykładowe ustawienia: usuwanie reklam, ukrywanie obejrzanych filmów, tryb zawsze 720p, domyślna głośność, przycisk pobierania, odtwarzanie w pętli.
TinEye Reverse Image Search – pozwala na odnajdywanie w sieci takich samych zdjęć jak zaznaczone na stronie. Dzięki temu, gdy spodoba nam się jakaś fotka lub grafika – łatwo można znaleźć jej oryginał w wyższej rozdzielczości.

Przeglądarka Chrome – wykorzystuję ją do wymagających gier, aplikacji online renderowanych w oknie przeglądarki. Radzi sobie z tym lepiej niż Firefox.

MozBackup – łatwy w użyciu program pozwalający na przenoszenie na inny komputer konfiguracji i zasobów Mozilla Firefox oraz Mozilla Thunderbird

IPconfig, tak ten wbudowany w windows  🙂 dostępny z linii poleceń i jego najbardziej przydatna funkcja przydatna przy zmianach wpisów DNS na zdalnych serwerach:
ipconfig /flushdns

 

Usługi online

BackBlaze – Od wielu lat najtańszy backup w chmurze.

DirectAdmin – Panel zarządzania serwerem do którego bardzo trudno się przyzwyczaić i bardzo trudno odzwyczaić 🙂

StatusCake – Monitor dostępności usług online.

AlternativeTo.net – forum na którym łatwo znaleźć alternatywne oprogramowanie do aktualnie używanego. Znajdziesz tam niejedną bezpłatną perełkę.

Kilka rzeczy dla Androida

RealCalc Scientific Calculator – zaawansowany kalkulator

MyScript Calculator – kalkulator z niezwykłym „interfejsem” zobacz koniecznie na youtube.

Dodaj komentarz